fbpx
Bahçekent Flora Site Yönetim Müdürü İle Röportaj

Bahçekent Flora Site Yönetim Kurulu Başkanı İle Röportaj!

Bahçekent Flora Site Yönetim Kurulu Başkanı İle Röportaj

Bahçekent Haber olarak bu hafta Bahçekent Flora site yönetim kurulu başkanı Necip Yeşil ile röportaj yaptık. Yaptığımız röportaj ile Bahçekent Flora sitesi hakkında bilgi edindik. Ayrıca, yakında yapılacak genel kurul hakkında site sakinlerinin merak ettiği soruları yönelttik.

 

Umut Akçiçek:  Öncelikle sizi tanımak isteriz Necip Bey, bize kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Necip Yeşil: 1958 yılında doğdum. 9 çocuklu bir ailenin en büyük erkek çocuğuyum. Köyümüzde okul olmamasından dolayı, kasabada ilkokulu yatılı olarak okudum. İlkokul bittikten sonra babam evimizi kasabaya taşıdı. Ortaokulu okurken yarım günde babamın dükkanına giderek ona yardımcı oluyordum, böylece kendimi bir anda ticaretin içinde buldum.Babamla birlikte diğer kardeşlerimi okutmak istedim ve bunun için çaba sarf ettim.Ben lise mezunuyum.Daha sonra ekonomik sıkıntılar yüzünden üniversiteye gidemedim. En küçük kardeşimiz zihinsel engelli ve özel eğitimi hala devam ediyor,onun dışında tüm kardeşlerim üniversite mezunu. Şu anda da aile şirketi olarak işimize devam ediyoruz.

Umut Akçiçek: Bahçekent hakkında ne düşünüyorsunuz?

Necip Yeşil: Bahçekent yeni bir yerleşim alanı ve geleceğinin çok güzel olacağına inanıyorum. Bahçekent’te herşeyden önce güzel komşulukların olacağına inanıyorum. Benim buraya taşınmamın en büyük sebeplerinden biri de burada güzel bir aile ortamı olacağına inanmamdır.

Umut Akçiçek: Bahçekent Flora projesi hakkında kısaca bilgi verir misini? Kaç daire bulunmaktadır? Şuan doluluk oranı nedir? 

Necip Yeşil:Bahçekent Flora ve birde ticari alan olan Cadde Flora toplamda 119bin m2 alan üzerinde inşa edilmiştir.Bunun 45bin m2’si konut, 22bin m2’si rekreasyon alanı, 50bin m2’si ticari alana ayrılmıştır. 875 adet konut, 260 adet dükkan ve 84 adet home ofis bulunmaktadır. Ocak 2019 tarihi itibariyle %80 doluluk oranına ulaştık.

Umut Akçiçek: Bahçekent Flora sitesini diğer sitelerden ayrı kılan özellikler nelerdir?

Necip Yeşil:Bildiğiniz gibi Bahçekent Flora sitesinde sosyal tesisler bulunmaktadır; Sauna, buhar odası, Türk hamamı, fitness salonu, yüzme havuzu, masa tenisi gibi. Diğer sitelere kıyasla Bahçekent Flora sitesinde zengin peyzaj alanı bulunmaktadır. Ayrıca Bahçekent Flora sitesinde komşuluk ilişkilerinin çok iyi olduğunu düşünmekteyim. Komşularımızla birlikte sürekli etkinlikler yapmaya çalışmaktayız.

Umut Akçiçek: Site sakinlerinin merak ettiğini bir soruyu yöneltmek istiyorum; Site yönetimi neden seçimle oluşturulmadı? açıklar mısınız?

Necip Yeşil:Kat Mülkiyeti Kanununa göre yeni projelerde, o projeyi yapan firma en az 1 sene ve en fazla 2 sene olmak üzere projeyi yönetmek zorundadır. Çünkü projede imalat hataları, eksikleri olabiliyor. Bu problemleri gidermesi için mutlaka projeyi yapan firmanın belli bir süre yönetmesi gerekiyor. Bundan dolayı bende atama ile geldim. Atandıktan sonra projede bulunan imalat hatalarını, eksikleri mümkün oldukça gidermeye çalıştım. Şuan Bahçekent Flora’nın var olan imalat hatalarının %90’nı giderildiğini söyleyebilirim. Hala da buradayım, mümkün oldukça Bahçekent Flora sitesi için yararlı işler yapmaya çalışıyorum.

Umut Akçiçek: Site yönetimi için yeni bir bütçe oluşturulmasına az bir zaman kaldı. Peki Bahçekent Flora sitesinin 2017 yılında oluşturulan bütçesi şuan ne durumda, bilgi verir misiniz?

Necip Yeşil: Biz Bahçekent Flora sitesi yönetimi olarak mümkün oldukça ekonomik davranmaya çalıştık. Yapılan işleri çoğunlukla sponsorlar ile gerçekleştirmeye çalıştık. Bütçemizde herhangi bir açık vermedik. Hatta kasamızın yeterli miktarda meblağa sahip olduğunu düşünüyorum. Örneğin bu güne kadar peyzaj alanımız ile ilgili herhangi bir harcama yapmadık. Peyzaj alanını 6 ay önce yüklenici firmadan devraldık. Yani 6 ay öncesine kadar yüklenici firma peyzaj ile ilgili tüm harcamaları kendileri yaptı. Devraldıktan sonra da peyzaj firmasıyla aylık bir sözleşme yaptık, sadece aylık bakım için bir ödeme yapıyoruz. Ekilen bitkiler, sarmaşıklar vb. için herhangi bir harcama yapılmadı.

Umut Akçiçek: Bildiğimiz kadarıyla bu zamana kadar ek bütçe çağrısına gitmediniz. Havuzların çevresine yapılan korkuluklar, sitenin etrafına yapılan jiletli tel örgü gibi sonradan planlanan yatırımların fonlarını nasıl sağladınız?

Necip Yeşil: Site sakinlerimizden gelen talepler doğrultusunda güvenlik önlemi amacıyla havuzların etrafına korkuluk ve sitenin etrafına jiletli tel örgü yaptık. Bu harcamalar bütçemiz de yoktu. Bütçemizde site yönetimi için araç kiralama için bütçe oluşturulmuştu. Araç kiralasaydık bu süre zarfında yaklaşık 48 Bin TL gibi bir giderimiz olacaktı, araç kiralama yerine bu yönde harcamaya karar verdik.

Umut Akçiçek: Şubat ayında yapılacak Genel Kurul hakkında bilgi verir misiniz? Seçim nasıl olacak?

Necip Yeşil: Normal genel kurul seçim süreci işleyecek. Her blok kendi temsilcisini seçerek, temsilciler kurulunu oluşturacak. Oluşan temsilciler kuruluda kendi arasında 3 kişilik yönetim kurulu ve 3 kişilik denetim kurulunu oluşturacak. Böylece yönetim ve denetim kurulu oluşmuş olacak. Sitemiz iki adadan oluşuyor, dolasıyla her ada kendi yönetimini oluşturacak. Daha sonra isterlerse iki adanın yönetimleri birleşebilirler. Maliyetlerin yükselmemesi adına iki yönetimin birleşeceğini düşünüyorum.

Umut Akçiçek: Şubat ayında yapılacak Genel Kurulda aday olacak mısınız?

Necip Yeşil: Evet, sağolsunlar site sakinlerimizden gelen yoğun talep üzerine ben her iki adada aday olacağım. Site sakinlerimiz ile her zaman ilişkilerimiz güzel oldu, bizleri seviyorlar. Böyle bir talep gelince bende Bahçekent Flora sitesine yararlı olacağıma inandığım için kabul ettim. Diğer blok temsilci adayları içinde yoğun bir çaba sarf ettim. Bütün adaylarımız sitemize gönül vermiş, donanımlı ve bu işe zaman ayıracak insanlardan oluşuyor. Ben inanıyorum ki önümüzdeki dönem uyumlu, donanımlı iyi bir ekiple burada daha güzel işler yapacağız.

Umut Akçiçek: Yapılacak seçimle tekrar göreve layık görülürseniz, Bahçekent Flora sitesi için neler yapmayı planlıyorsunuz?

Necip Yeşil: Bahçekent Flora için bugüne kadar yaptığımız işler ortada. Güzel işler yaptığıma inanıyorum. Bundan sonrada mümkün oldukça en güzel işleri yapacağım. Flora ismi çok güzel ve Flora’ya yakışacak bir hizmet vermeye çalışacağım. Seçimden önce böyle büyük vaatlerde bulunmak istemiyorum ama mutlaka bir takım şeyler yapılması lazım. İyi bir ekip ve iyi bir yönetim bir araya gelerek aramızda neler yapabileceğimizi konuşuruz ve buna karar verip uygulamasını yaparız.

Umut Akçiçek: Sizinde bildiğiniz gibi Bahçekent’te çevre sitelerde aidat konusu çok tartışıldı. Hatta bazı sitelerde aidatlara %35 gibi bir zam yapıldı. Yeni oluşturulacak bütçeye göre aidatlarda artış olacak mı? Olacaksa tahmini bir oran verebilir misiniz?

Necip Yeşil: Biz geçmiş dönem bütçemizi çok tasarruflu kullandık. Şuanda hala kasamızda bütçemiz bulunmakta. Önümüzde ki dönem yeni oluşturulacak yönetim tekrardan bir bütçe planlaması yapacaktır. Şunu söyleyebilirim, büyük ihtimalle fazla bir zam yapılmayacak, hatta zam yapmaya hiç gerek duyulmayacak diye düşünüyorum. Site sakinlerimiz, site içine kamera, bireysel su aboneliği gibi yatırımlar istiyor. Bunun gibi demirbaşlar için bir kereye mahsus, sadece ev sahiplerinden ek bir bütçe oluşturulabilir.

 

Bizleri konuk eden Sayın Necip Yeşil’e teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yapılacak genel kurul seçiminde kendisine başarılar diliyoruz.

Kontrol Ediliyor

Bahçekent Flora’da Sosyal Tesis Kuralları Belirlendi!

Koronavirüs nedeniyle yaklaşık 2,5 aydır kapalı olan Bahçekent Flora sosyal tesisleri 05 Haziran cuma günü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir