Bahçekent Ticaret Merkezi 2. Site Yönetimi Zam Yapmama Kararı Aldı

BAHÇEKENT TİCARET MERKEZİ 2. SİTE YÖNETİMİ ÖNEMLİ BİR KARARA İMZA ATTI: 2024 VE GELECEK YILLAR BİRÇOK HİZMETE ZAM YAPILMAYACAK. YÖNETİM KURULU BAŞKANI ORHAN SAMİ: BU KARARIMIZIN PARASAL KARŞILIĞI 3,6 MİLYON TL.

Yeni yılla birlikte birçok ticari site ve apartmanda yeni aidat (gider avansı) miktarları belirleniyor. En büyük şikâyet, aidatlar. Çünkü, İstanbul’daki ticari siteler başta olmak üzere aidatlar kiralarla yarışır hale geldi.

Ticari sitelerde iş yapan birçok esnaf, site yönetimlerinden şikâyetçi. Sürekli ek bütçe istenmesi başta olmak üzere, yapılan zamlardan ve site sakinlerini borç yükü altına sokan bazılarının usulsüz ve lüks olduğunu iddia ettikleri yatırım/demirbaş giderlerinden yakınıyorlar.

Birçok ticari site yöneticilerine örnek olmaya çalışan, zam ve ek bütçe çıkarmayacağını söyleyen Bahçekent Ticaret Merkezi 2. Site Yönetimi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sami “Biz zam yapmayı tamamen hayatımızdan çıkardık. Hiç ekstra fiyat artırımı yapmama kararı aldık” diyerek tüm esnafların sevgisini kazandı.

Sitelerde boş bulunan dükkanları, atıl vaziyette olan depo gibi yerleri kullanılacak hale getirdiklerini ve bunları kiraya vererek sitenin ihtiyaçlarını ek bütçeye gerek kalmadan çözdüğünü söyleyen Orhan Sami “Bütün  bu alınan demirbaşlar  ve aidatlara zam yapmama kararındaki  parasal açığı  sitemizde kullanılmayan  yerleri  kiraya vererek  karşıladık. Her yılki artışlar  yine buradaki tefe tüfe  farkından karşılanacak” dedi.

2. Site Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sami’nin bu kararı nasıl aldığını, esnafın sevgisini ve güvenini nasıl kazandığını öğrenmek maksadı ile  sizler için keyifli bir röportaj hazırladık.

Bahçekent Ticaret Merkezi 2. Site Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sami “Bahçekentli esnaflarımıza Hizmetin en üst noktasını onlara sunacağız. Esnaflarınızın haklarını koruyacağız. Bundan hiç şüpheleri olmasın” dedi

 • Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Orhan Sami. 1978 Bakırköy  doğumluyum İşletme fakültesi  mezunuyum. Otomotiv alım satım, ınşaat yapım  ve motosiklet servis  alanlarında  faaliyet gösteren  bir şirketim var. 6 çocuk  babasıyım.
12 yıllık  Başakşehir ‘liyim. 2020 yılından beri  Bahçekent ‘te  ikamet ediyorum. Site başkanlığına  dost ve arkadaşlarımın  beni önermesiyle seçildim. 6 aydır  görevimin  başındayım  ve var gücümle ekibimle  birlikte çalışıyoruz

 • Zam yapmama kararı almışsınız. Bunu nasıl başardınız?

Ben burada daha önce başkan değildim. Ama tüm altyapısını iyi biliyordum. Tefe tüfe hesabını yaptık. Bunların üzerinde ciddi bir çalışma yaptım. Buradaki arkadaşlara durumu anlattım. Tüm esnaf arkadaşlarımız kabul ettiler. Yani tefe tüfe ile yapacağımız ücret değerlendirmeleri bizim ekstra bir zam yapmadan buranın tüm ihtiyaçlarını yerine getireceğimizi gösterdi.

 

 • Diğer yönetimler zam yapıyorlar mı?

Diğer yönetimler zam yaptılar. Hemen hemen hepsi yüzde 50 ila yüzde 60 arasında zam yaptılar. Biz zam yapmayı tamamen hayatımızdan çıkardık. Hiç ekstra fiyat artırımı yapmama kararı aldık. Tefe tüfe bunu tamamen karşılıyor. Tüm insanlara durumu izah ettim. Onlarda bu işin böyle olmasına sevindiler.  Hatta birçoğuna “Zamları sabitledim. Zam yapmayacağım” dediğimde kimse ilk baştan inanmadı. Diğer yönetimler 3.6 milyon gibi ücret çıkarıyor ve bunları ek bütçe çıkararak yapıyorlar. Biz tüm ihtiyaçlarımızı ek bütçe çıkarmadan yapma kararı aldık. Ek bütçe için kimseden 1 lira dahi toplamadım. Tüm eksiklikleri tamamladım. Gayette güzel oldu.

 • Toplam kaç işyeri mevcut?

191 tane esnafımız var. Sınırımız ATM’lere kadar. Diğer yönetim bizim yaptıklarımızı görünce “Olamaz. Nasıl yaptınız?” dediler. Yaptıklarımızı kendilerine gösterdik gerçekten şaşırdılar. Ek bir ödeme çıkarmadan bunları hallettik. Onlar bize “Siz bizim yönetimide alın siz idare edin” dediler.  Kamera sistemleri pahalıdır. 112 tane kamera koyduk her yeri rahat rahat görelim diye. Ayrıca 1 ay boyunca kamera her şeyi kaydediyor. Gözden kaçan hiçbir yer yok. Site içlerini ve esnafların ön cephelerini, yani kısaca heryeri görüyoruz. 112 tane eleman bulundurmamız gerekirken, kameralar ile bukadar elemena ihtiyaç kalmıyor. Biz gelmeden önce bunların hiçbiri yoktu. Birçok olayları kamera sayesinde hemen hemen herşeyi tespit ediyoruz. Kameralar olmasaydı birçok vukuatı açığa çıkaramazdık.  Heryerde kameralarımız mevcut. Mescitte dahi kameramız var. Emniyete ile birlikte koordineli çalışıyoruz.

 • Kameralar kaça mal oldu?i

450 bin liraya mal oldu bize. Kiralardan topladığımız para ile meseleyi çözdük. Hiç kimseden para toplamadım. Konteynırımızı 100 bin liraya aldım. 130 bin lira idi. Ucuza aldım. Burada gördüğünüz bariyerlere 100 bin lira harcadım. Bunlar önceden yoktu. 26 metreküp hazır beton aldım. Toplamda 1 milyon 500 bin lira harcadım. Engelli rampaları yaptım. Tüm oturma banklarını yeniledim. Banklar hurda çöp olmuştu. Hepsini güzelce boyadım, vernikledim. 20 veya 25 kalem tüm eksiklikleri ek bütçe çıkarmadan, aidatlardan karşılayarak yaptım.

 • Kaç çalışanınız var?

Güvenlikte 9 personelimiz var. 1 teknik, 5 temizlikçi elemanımız var. Toplamda 15 kişi.

 • Güvenlik 24 saat mevcut mu?

7/24 güvenliğimiz mevcuttur. 2 adet büyük kameralarımız var. Buralardan izlemesini yapıyoruz. Güvenliği ben geldiğimde 6 kişi idi. Yüzde 50 arttırarak 9 kişiye çıkardık. 112 kamera ile birlikte anlık olarak 7/24 izleme yapabiliyoruz. Burada kullandığımız betonları bile c30 betondan yaptık. İçinde demir var, 160 metre uzunluğunda. 90 bin lira sadece betona verdim. Ama kalıcı oldu. Bunların hepsini aldığımız aidatlardan karşıladım. Hiçbir ekstra ek ödeme çıkarmadım. Şimdi havuzlarımız kaldı. Sıra onlara geldi. Mart’ta havuzlara başlayacağız. Havuzları güzelleştireceğim ve içini boyayacağım.

 • Yapmış olduğunuz hizmetleri esnaflarınızı  nasıl haberdar ediyorsunuz?

Whatsapp grubu kurduk. Hem kiracılar hem mal sahipleri var grupta. Herkes herşeyden haberdar oluyor. Herşeyi görüyorlar ve takip ediyorlar.

 • WC’ler önceden bakımsız gibiydi. Şimdi nasıl?

Kadınlar ve erkekler tuvaletine tuvalet kağıdı koydum. İnanın burada hiçbir zaman için bunlar yapılmadı. Bizden daha büyük siteler yani bizden daha fazla dükkan sahibi olan yerler bizim yaptıklarımızı yapamadılar. Bizim burada 191 dükkan var. Yan tarafımızda ise 450 dükkan var. Bizim burda rampalar yoktu. Bunları yaptıktan sonra esnaf rahatladı.

 • Resmi kurumlardan yardım talep ediyor musunuz?

Hayır, kesinlikle hiçbir kurumdan, belediyeden dahi yardım talep etmiyorum. Bu bence dilenciliğe giriyor. Ben buranın aidatı ile hepsini karşılayabiliyorum. Gerek kalmıyor.

 • Personelinizi yetiştirmek veya geliştirmek adına neler yapıyorsunuz?

Burada çalışan tüm personelimize eğitim verdik. Para ile buraya eğitim vermek maksadıyla, psikolog, vücut dili, sosyolog, halkla ilişkiler, sorunları algılama eğitimi, farkındalık gibi eğitimlerin hepsini aldık. Seansımız kaldı. Onuda tamamlayacağız. Acil durumlara müdahale etme gibi eğitimlerimizin hepsini personelimiz almış bulunmaktadır.  Tüm personelimizin sorumluluk alanı var. Herkes sorumluluk alanındaki görevlerini eksiksiz yerine getiriyor. Ben kendim Avrupark’ta oturuyorum. Ödediğim aidata yüzde yüz zam geldi.

 • Hayata geçirmek istediğiniz yeni bir projeleriniz var mı?

Sitemizin arka tarafında olan yerden yol geçireceğiz. Yukarıdan araç girdiğinde aşağıdan çıkabilecek. Bana “Burdan yol olmaz” diyorlar. Ben yapacağım inşallah. Ayrıca led ışık yapacağız. Gece buraları ışıl ışıl olacak. Uzaktan baktığında çok güzel bir görüntü meydana gelecek.

 • Çalışanlarınızı motive etmek için yaptığınız bir şey var mı?

Ayın elemanını seçiyorum. En iyi çalışan elemanı çıkarıyor tebrik ediyorum. 1000 lirada fazladan veriyorum. Bunu her ay yapıyoruz. Buda personelimizi memnun ediyor. Birbirleriyle adeta yarışıyorlar. Personelimiz daha verimli oluyor. Aynı olayı temizlik elemanlarına da yapıyorum, çalışmasına bakıyorum, ilgi ve alakasına bakıyor ve ona göre fazladan para veriyorum.

 • Site başkanı olarak esnaflarınıza medya90 ve bahcekenhaber.com vasıtası ile vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Biz şunu açık bir şekilde dile getiriyoruz. Bahçekent’te bulunan, sorumluluğunu almış olduğum ticari sitemizin hizmetin en üst noktasını esnaflarımıza sunacağız. Esnafımızın tüm haklarını koruyacağız. Bundan hiç şüpheleri olmasın.

 • Bizlere ayırmış olduğunuz zaman için teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bizlere sesimizi tüm Bahçekentlilere duyurduğunuz için bizler teşekkür ederiz.

 

Haber Kaynak : BahçekentHaber

Kontrol Ediliyor

Koronavirüse karşı psikolojimizi sağlam tutmalıyız

Koronavirüs ile mücadelede hayatın ve insan sağlığının olumsuz etkilenmemesi için tüm dünyada çeşitli önlemler alınıyor. …