TOPRAĞINIZI SATMAYIN

Ercan KUTLU

Ülkemizin ekonomi gündeminde toprağa yapılan yatırımlarla ilgili epey görüşler yer almaktadır. Hem yatırım için hem de kâr elde etmek için arsa alın diye uzmanlar teşvik ediyor. Toprağın değerli bir yatırım aracı olduğu kesin. Uygun fiyatla alınmış bir arazi, diğer tüm yatırım araçlarının toplamından daha fazla getiri sağlar diye uzmanlar vatandaşları sürekli yönlendirmeye çalışıyorlar.. Bu sesleniş haliyle ilçemizde geniş bir sektöre sahip arsa alım-satım işleriyle uğraşan gayrimenkulcüleri hareketlendirecek gibi.

Bu iş ile uğraşan uzmanların görüşlerine katılıyorum. Toprak her dönemde kendini korumuştur. Dövizin sürekli tırmanışı yatırımcıyı toprak yatırımından geri çekmişti. Toprak, değerini hep koruyan karlı bir yatırım, fazlasıyla kazandıran bir yatırım olarak ön plana çıkmaktadır.

Arsa da ise yıpranma payı olmadığı gibi kazancınız sürekli artmaktadır.  Birçok insan faize bulaşmamak için arsa almaktadır. Bu dolayısıyla doğru bir yatırımdır. Sebebi ise bozulmayan, değerini her zaman koruyan, kısacası zarar görmeyen bir yatırım olduğu için on numara bir yatırım olarak değerlendirilmektedir ki, doğru bir düşüncedir.

Ayrıca şurası bir kesin ki en karlı yatırım arsaya yapılan yatırımdır. Bu konuda tüm uzmanlar birleşmektedirler. Bölgede bulunan yerler inşaata açıldığı an, arazi yatırımı büyük karlar getirmektedir.

Şuda unutulmamalıdır ki, arazinin getirisi tarla ve arsadan daha fazla kâr getirdiği uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Şahsi kanaatim, toprak, her daim karlı bir yatırım olarak yerini koruyacaktır.

Eğer yatırım yapmak istiyorsanız gidin tarla alın, 49 yıllığına dağlardan araziler kiralayın. Miras başında kavga edip satılığa çıkarmayın. Paraya ihtiyacınız varsa topragi işleyen kardeşinize veya  köylünüze satın.

Miras başında kavga edip bölüşülemeyen, mahkemelik olan tarla satışlarına gidin bakın adliye önünde farklı bölgelerden haber alıp koşup gelen nereye calıştığı, kime hizmet ettiği belli olmayan, yüzünü ilk ve son defa göreceğiniz insanlarla dolu.

Sakın ola köydeki toprağınızı satmayın… Ama toprağı ya işleyin ya da işlettirin. Boş durmasın.

Başka bir yazıda buluşmak ümidiyle, Sağlıcakla kalın.

Kontrol Ediliyor

BİR MAHALLENİN GELECEĞİNİ BELİRLEMEK

Bahçeşehir İstanbul’un dinamik semtlerinden biri. Mahalleler yaklaşan muhtarlık seçimleriyle yerel demokrasinin nabzını sürdürüyor. Bu seçim …