fbpx
Bahçekent Flora Sitesi 8 Mart Kadınlar Gününü Kutladı!

Bahçekent Flora Sitesi 8 Mart Kadınlar Gününü Kutladı!

Bahçekent Flora Sitesi 8 Mart Kadınlar Gününü Kutladı!

Bahçekent Flora Sitesi’nde site sakinlerine özel 8 Mart dünya kadınlar günü kutlama etkinliği gerçekleştirildi. Flora sosyal tesislerde gerçekleşen etkinliğe site sakinlerinden yüksek katılım oldu. Yönetim kurulu başkanı Necip Yeşil açılış konuşmasında karanfiller dağıtıp “Bahçekent Flora ailesinin kıymetli kadınları,8 Mart Dünya Kadınlar Gününüzün güzel komşuluklara vesile olması dileğiyle 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun. Bilindiği gibi sitemizde oturum başladıktan sonra benzeri etkinliklerimiz oldu bundan sonrada olacak. Öncelikle eğitime yönelik seminerler dizimiz devam ediyor, göstermiş olduğunuz yoğun ilgiden dolayı çok teşekkür ederim.” dedi.

8 Mart Kadınlar Gününün Tarihçesi

8 Mart 1857 tarihinde Amerika ‘nın New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlar. Patronlar bu greve zalim ve sert bir şekilde müdahale ederler.
Ve grevin başka fabrikalara sıçramasını engellemek için Greve giden kadınları fabrika binasına kilitlerler.
Ancak bu esnada beklenmedik bir şey olur ve fabrika nedeni belirsiz bir şekilde aniden yanmaya başlar. Ne yazık ki fabrikada bulunan kadın işçilerden çok azı yangından kaçarak kurtulmayı başarır. Yanan fabrikadan kaçmayı ve fabrikanın çevresine kurulmuş olan barikatları aşmayı başaramayan 129 kadın işçi ise feci şekilde yanarak ölür. Olay tüm ülkede ve hatta dünyada geniş yankı uyandırır.
İşçilerin cenaze törenine 100 binlerce aşkın kişi katılır.
Aradan geçen zaman içerisinde de bu olay unutulmaz…

Türkiye’de Kadınlar Günü

Türkiye’de kadınlar günü İlk kez 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır. Ancak yaygın olarak kutlanması ve sokağa taşması 1975 yılından sonraya tekabül eder. 1980 askeri darbesinden sonra dört yıl boyunca kutlama etkinliği yapılmamıştır.8 Mart 1984’ten itibaren ise her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından Dünya Kadınlar Günü yeniden kutlanmaya başlanmıştır. 90’lı yıllarda kadın kuruluşlarının sayı ve çeşitliliğinin artması ile beraber 8 Mart daha geniş katılımlarla kutlanılır oldu.

Kontrol Ediliyor

Bahçeken’in popüler börek salonu: Tir Börek

Kullandıkları malzemeler çok iyi. Özellikle, böreğe sürülen yağ çok hafif. Ben kıymalı yanına da bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir