fbpx

Bahçeşehir Gölette Oluklu Kertenkele Paniği

Bahçeşehir Gölette süren 107 dükkânlık inşaat alanındaki çalışmalarından çevredeki doğal yaşam da etkileniyor. Yuvaları dağılan oluklu kertenkeleler, sokaklarda görülmeye başladı.

Doğadaki en uysal canlılardan olan, kol ve bacağı bulunmayan ve yapı olarak yılanlarla bire bir benzerlik bu kertenkele türü malesef yılana benzetildiği için öldürülüyor.

Yetişkin olanlarının boyu yaklaşık 150 santimetreye kadar ulaşabilen oluklu kertenkeleler salgangoz, böcek, termit, karınca ve çekirgelerle besleniyor. Halk arasında çiftçi dostu olarak bilinen bu hayvanlar ele alındığında dahi ısırmıyor, sokmuyor ya da zehirlemiyor. Yapı itibarıyla yılana benzeyen oluklu kertenkeleleri yılanlardan ayıran en büyük özellik ise göz kapaklarının olması. Derisinin yan kısımlarında bulunan ve derin yarıklar gibi görünen olukları da bu uysal canlıların yılanlardan ayrılmasını kolaylaştırıyor. Kertenkeler yaşamak için sulak alanları tercih ediyor.

Kaynak: Habertürk
25.05.2018
Haber: Göksel Törün
goksel@bahcekenthaber.com

Kontrol Ediliyor

Başakşehir’in manevi atmosferinde bayram namazı

Başakşehir Belediyesi, ilçe sakinlerini Başakşehir Millet Bahçesi ve Bahçeşehir Gölet’te kılınan bayram namazında buluşturdu. Binlerce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir