fbpx
NIH,CDC,UCLA ve Princeton Üniversitesi’nden bilim insanlarının yer aldığı yeni bir araştırmada yeni koronavirüs, COVID-19’un havada ve yüzeyde saatlerce stabil kalabileceği gösterildi.

Bilim insanları uyarıyor: Yeni koronavirüs yüzeyde saatlerce stabil kalabiliyor

NIH,CDC,UCLA ve Princeton Üniversitesi’nden bilim insanlarının yer aldığı yeni bir araştırmada yeni koronavirüs, COVID-19’un havada ve yüzeyde saatlerce stabil kalabileceği gösterildi.

Araştırma The New England Journal of Medicine dergisinde yayınlandı. Bilim insanları,SARS-COV-2 virüsünün havada 3 saate kadar, karton yüzeyde 24 saate kadar, plastik veya paslanmaz çelik yüzeyde ise 2 ila 3 güne kadar, tespit edilebildiğini(aktif) buldular.

Elde edilen sonuçlar COVID-19 hastalığına sebep olan SARS-CoV-2 virüsünün stabilitesine ışık tutarken, insanların virüsü havadan veya kontamine yüzeylerden kolayca kapabileceğini gösteriyor.

SARS-CoV-1 ile SARS-CoV-2 ‘yi kıyaslayan NIH’nden (National Institute of Health) bilim insanları yeni koronavirüsün nasıl bu kadar hızlı yayıldığını açıklamaya çalıştı.

Yeni virüs SARS-CoV-2’nin SARS-CoV-1 ile yakın akraba olsa da, eski virüs bu kadar hızlı yayılamıyordu. İşte NIH araştırmasında ev veya hastane gibi yüzeyler öksürme ya da dokunma ile virüsü yayılabilecek ortamlar taklit edilmeye çalışıldı.

Sonra bilim insanları virüsün bu yüzeylerde ne kadar süreyle halen bulaşıcı olduğunu araştırdı. Eğer bu iki koronavirüsün yaşayabilirliği benzerse, niçin SARS-CoV-2 daha fazla vakaya neden oldu.

SARS-CoV-2’ye dair elde edilen kanıtlar virüsün bilmeden ya da semptomlar henüz görülmeden insandan insana yayılmış olabileceğini, gösteriyor.

Ayrıca SARS-CoV-2’nin havada ve yüzeylerdeki stabilitesi, virüsün sağlık hizmetlerinde de de bulaşabilmesiyle ilişkilendirilebilir.   Elde edilen bulgular influenza yada SARS-CoV-2 gibi solunum virüslerine karşı alınacak önlemlere karşı yeni bir rehber olabilir:

Hasta insanlarla yakın temastan kaçının.
Gözlerinize,burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
Hastaysanız evden çıkmayın.
Öksürdüğünüzde ya da hapşurduğunuzda kağıt mendille silin ve çöpe atın.
Dokunduğunuz nesneleri ve yüzeyleri sürekli temizleyin ve dezenfekte edin.
Bunun için genel temizlik malzemeleri veya mendillerini kullanabilirsiniz.
Yeni koronavirüsün stabilitesi uzun olduğundan elinizi sabun ve olmadığında alkol içeren dezenfektanlarla sık sık yıkayın.

Kontrol Ediliyor

İstanbulda kofona bayramı

Marmara Denizi’nde en son 10 yıl önce tezgahlarda yerini alan kofana balığı adeta akın etti. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir