fbpx
Genel Kurula Katılmam Neden Önemli?

Genel Kurula Katılmam Neden Önemli?

Genel Kurula Katılmam Neden Önemli?

3 gün sonra Bahçekent Flora sitesinde genel kurul seçimi yapılacak. Daha önceden ele aldığımız bu haberi tekrar gündeme taşımak istedik. Genel kurul hakkında bilinmesi gerekenleri yalın bir dille açıklamaya çalışıcağız.

Genel Kurul Nasıl Yapılır?

Bahçekent Flora sitesini ele alacak olursak, geçici yönetimin görev süresinin dolmasıyla, site sakinleri kendi arasında genel kurul yapacak. Yapılacak genel kurulda her blok, kendi temsilcisini seçecek. Seçilen blok temsilcileride kendi aralarında yönetim ve denetim kurulunu oluşturacak.

Oluşacak yeni yönetim kurulu dilerse siteyi kendileri yönetebilir veya özel yönetim firmalarından danışmanlık hizmeti alabilir. Oluşturulacak yeni bütçenin onaylanması, özel firma ile çalışıp çalışmama gibi konularda karar verme yetkisi yönetim kurulundadır.

Genel Kurulda Oy Kullanma

Genel kurulda, kat malikinin elinde tapusu olsun veya olmasın oy kullanma hakkına sahiptir. Genel kurul toplantısı esnasında orada bulunması yeterlidir. Kiracılar ise kat malikinden vekalet almak zorundadır. Aldığı vekalet ile oy kullanma hakkına sahiptir.

Tapusunu henüz almamış, seçime katılmayan veya herhangi birine vekalet vermeyen kat maliki adına Emlak Konut GYO oy kullanma hakkına sahiptir. Emlak Konut GYO her blok için toplam oy sayısının %30u kadar oy kullanma hakkına sahiptir. Örnek vermek gerekirse 100 daireli bir blok için 30 adet oy kullanma hakkına sahiptir. A ve B olarak iki aday belirlersek, Emlak Konut GYO, A adayına 30 oy kullandıysa, B adayının blok temsilcisi seçilebilmesi için en az 31 kişinin B kişisine oy kullanması gerekmektedir.

Bahçekent Haber’in Yorumu

Bahçekent Haber kurucusu olarak Haziran 2016 tarihinden beri Bahçekent Emlak Konutları 656.ada’da ikamet etmekteyim. Bu zamana kadar kat maliki olarak 2 genel kurul, bahçekent haber olarak 5 genel kurula tanıklık ettim.  Bütçenin onaylanması, aidat zammı, danışmanlık firması ile çalışıp çalışmama kararı gibi, tüm yetkilerin oluşacak yeni yönetim kurulunda olmasından dolayı desteklenen adaylara güven konusu bu noktada çok önemlidir. Aday olacak kişiler ise çok büyük bir sorumluluğun altına girdiklerini, alınacak herhangi bir yanlış karar komşuluk ilişkilerine zarar vereceği gibi, altına imza attıkları her belgeden sorumlu tutulacağını da unutmaması gerekir. Genel kurula gitmeden önce çevre sitelerde bu zamana kadar neler oldu, ne gelişmeler yaşandı hatırlamakta fayda var..

Bahçekent Flora sitesine ve Bahçekent’e hayırlı olmasını diliyorum.

 

 

Kontrol Ediliyor

Kamu bankalarından yüzde 0,64 faizli konut kredisi!

Kamu bankaları konut, taşıt, sosyal hayat ve tatil kredisi paketleri açıkladı. Birinci el/sıfır veya ikinci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir