Site Yönetimi Genel Kurul Hakkında Tüm Detaylar!

Site Yönetimi Genel Kurul Hakkında Tüm Detaylar!

Site Yönetimi Genel Kurul Hakkında Tüm Detaylar!

Bahçekent’te bölgemizde ki sitelerde önümüzdeki günlerde genel kurul seçimi ve blok temsilci seçimi yapılacak. Bu sebeple bölgemiz sakinlerini bilgilendirmek amaçlı; genel kurul seçimi nasıl yapılır, kimler oy kullanabilir, kimler aday olabilir gibi soruları ele aldık.

Geçtiğimiz aylarda Bahçekent Emlak Konutları 656.ada da yapılan genel kurul seçimin de site sakinleri tarafından katılım çok az olmuştu. Bunun en büyük sebeplerinden biri olarak kat malikleri yani daire sahipleri yasal haklarını bilmemesinden kaynaklanmakta idi. Bölgemizde özellikle Bahçekent Emlak Konutlarında kat maliklerinin tapuları olmadığından dolayı oy kullanma hakkı yok gibi bir düşünce yer edinmiş durumda. Haberimizde bu gibi doğru bilinen yanlışları açıklamaya çalışacağız.

Genel Kurul Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Nasıl Oy Kullanabilirim? Kiracılar Oy Kullanabilir Mi?

Borcunu ödeyip tapusunu alan veya borcu devam edip tapusu halen Emlak Konut GYO’da olan her kat maliki seçme ve seçilme hakkına sahiptir. Buna örnek olarak 656.ada sitesinin geçtiğimiz şubat ayında yapılan toplu yapı genel kurul seçiminde borçları devam eden tapusu olmayan kat malikleri de oy kullanabildiler.

Kiracıların oy kullanabilmesi de mümkündür. Kiracılar oy kullanmak için kat malikinden vekalet almak zorundadır. 2 farklı vekalet şekli olup tapusunu alan ve almayanların vekalet durumu değişmektedir. Tapusu olmayan kat maliki kiracısına veya herhangi birine vekalet vererek oy kullanma hakkını devredebilir. Vekaletin, aksi belirtilmedikçe seçim tarihinden 3 gün önce Emlak Konut GYO firmasına bildirilmesi gerekmektedir. Vekaleti E-posta veya fax yolu ile bildirmek mümkündür. Tapusu olan kat maliklerinin ise Emlak Konut GYO bilgi vermesi gerekmiyor. Ekte bu iki vekaleti de görebilirsiniz

Seçime katılmayan ve oy kullanma hakkını vekalet ile herhangi birine devretmeyen tapusu halen Emlak Konut GYO’da olan kat malikinin yerine de Emlak Konut GYO oy kullanma hakkına sahiptir. Lakin bu hak oy kullanılacak bağımsız bölümün %30 ile sınırlandırılmıştır. Site Yönetim Planında görebilirsiniz ( örnek 656.ada site yönetim planı ekte.)

Kiracı veya herhangi birisi kat malikinden aldığı vekalet ile aday olabilmektedir.

İlk toplantı tarihinde %50+1 yeterli çoğunluğun sağlanamaması durumunda ikinci toplantı en az bir hafta ve en fazla 2 hafta içerisinde yapılması zorunludur. İkinci toplantıda salt çoğunluk ile seçim sonuçlanacaktır.

Kaplan Naci Atakul Site Sakinlerini Seçime Davet Ediyor!

Sayın Bahçekent Sakinleri 656 ada 1. Kısımda kat malikiyim. Genel kurul seçimleri çok önemlidir sitemizin değer kazanması ve huzurlu yaşanılması yönünden bu seçimlere katılıp oyumuzu mutlaka kullanmalıyız. Ve her ne olursa olsun aday olacak kişilerin site menfaatleri dışına çıkmaması gereklidir bu yüzden seçimlerde doğru kararlar verilmelidir. Bulunmuş olduğum 656 ada 1. Kısımda aldığımız hizmet ortada olmasına rağmen %35 gibi fahiş bir aidat zammı yapılmıştır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için Toplu Yapı Genel kurul seçimi yapacak komşu adaların bir kez daha düşünüp doğru kararları vermesi gerekmektedir. Bu seçimlerde komşularımıza başarılar dilerim. Ayrıca 656 adet aidat zammı sonrasında istifa eden 12-6-5-4-2-1. Bloklar için 28/07/2018 de tekrar blok temsilcisi seçimi olacak bu seçime 656 ada sakinlerinin bloklarını desteklemesi adına davet ediyorum Zararın Neresinden Dönersen Kar  cümlesi gibi sitemizin 13 bloğundan 6 sını kurtarabilmeyi ümit ediyorum. Saygılar

Tapusu olan kat maliki örnek vekaletname için TIKLAYINIZ.
Tapusu olmayan kat maliki örnek vekaletname için TIKLAYINIZ.
Kat Mülkiyeti Kanunu için TIKLAYINIZ.
Bahçekent Emlak Konutları 656.ada Site Yönetim Planı için TIKLAYINIZ.

Kontrol Ediliyor

Kamu bankalarından yüzde 0,64 faizli konut kredisi!

Kamu bankaları konut, taşıt, sosyal hayat ve tatil kredisi paketleri açıkladı. Birinci el/sıfır veya ikinci …