Site-Yönetimi-Ve-İşleyişi

Site Yönetimi ve İşleyişi!

Site Yönetimi ve İşleyişi!

Öncelikle herkesin yeni yılını kutlar, sağlık, mutluluk, huzur dolu bir yıl geçirmenizi dilerim. Uzun zamandır yazmak isteyip ancak yazabildiğim bu yazımın konusu, son yıllarda hızla artan toplu konut projeleriyle birlikte hayatımıza entegre olan site yönetimleri ve sözde Enerji tasarrufu sağlanması için uygulanan merkezi sistemler olduğu gibi aynı zamanda Yaşanan problemler ve yöneticilerin yönetim anlayışı !

 

Site Yönetimi nedir?

Apartman, Toplu konut, Site, Plaza ve İş merkezi gibi insanların topluca yaşadığı veya iş yaptığı ortak kullanım alanlarında ‘’adil ve çağdaş yapının oluşması’’ ve sürdürülebilir olması, Temizlik, Güvenlik, Teknik Servis, Peyzaj ve Çevre bakımı gibi hizmetlerin sağlanabilmesi, düzenin korunması ve idaresinin yürütülmesi için oluşturulan kurula, ‘’YÖNETİM KURULU’’ Yönetimi idare eden kişilere ‘’YÖNETİCİ’’ ve bu hizmetlerin sağlanabilmesi bağımsız bölümlerin malikleri veya kiracılarından toplanan aidatların bütününe de BÜTÇE denir.

Yönetim Nasıl Kurulur?

Kanun gereği 8 bağımsız bölüm ve üzeri  yapılarda zorunlu olan yönetim kurulu, Proje teslim edilirken ‘’634 Kat mülkiyeti Kanunu’’ Esasına göre müteahhit firma ve ortakları tarafından ‘’geçici yönetim’’ olarak kurulur. Kurulan geçici yönetim, söz konusu hizmetleri sağlamak için tahmini bir bütçe oluşturup, bağımsız bölümlerin malik veya kiracılarına ‘’aidat’’ olarak yansıtarak Asıl yönetim kurulana kadar geçici yönetim tarafından idaresi sağlanır. Salt çoğunluğun sağlanması halinde Kat Maliklerinin seçeceği Yönetim ve Denetim kurulu üyelerine yönetim ve bütçe devredilir. Yönetim kurulunu devralan Asıl yöneticiler süregelen hizmetleri gözden geçirip gerekli görülmesi halinde revize ederek alınan hizmetleri sürdürebilir gerçek bir bütçe oluşturarak yeni aidatlar belirlenir !

İşleyiş:

Günümüzde Türkiye genelinde birçok örneği olduğu gibi site sakinleri ve yönetimler arasında yaşanan problemlerin tamamında site sakinleri haklı olmasa da, sorunların çoğunda site sakinleri haklı ! AİDAT bedellerinin yüksek olması, hizmetlerin yetersiz olduğu, kesilen fahiş Yakıt- Su faturaları veya yolsuzluk iddiaları yönündedir.

Şahsen kiracı işletmeci olarak bulunduğum, Bahçekent Emlak Konutları 1. Kısım (656.Ada) Ticari ünitelerinde Kasım 2016 yılında Emlak Konut’un alt kuruluşu ve danışmanlık aldığı Emlak Yönetim tarafından kurulan geçici yönetim ve hatırı sayılır dostları tarafından atandıklarını çekinmeden söyleyebilen yönetici veya müdür vasıflı şahısların, yaklaşık 14 ay sürdürdükleri geçici yönetimi Nihayet Salt çoğunluğun sağlanması ve sözde kat maliklerinin seçimiyle (önceden hazırlanmış) şahıslar tarafından oluşturulan Asıl yönetim bu işin piri olmuş şahıslarla iş birliği içerisinde hareket ederek havuzda birikmiş yaklaşık +750.000 TL  bütçeyi devralınmasına ve yapılan hesaplamalara göre aidatları % 30-35 oranında düşürülebilmesine rağmen, Geçici yönetimden devralınan bütçeyi ‘’MİRAS’’ gibi gören Asıl Yöneticiler, bütçeyi (Aidatları) yeniden düzenlemek yerine kuruluş amacının dışına çıkıp Site yönetimini RANT’a dönüştürerek, ‘’Aidatlarla yatırım yapacağız’’ gibi Yasal olmayan ! bir açıklamayla aidatların aynı oranda devamını sürdürdükleri gibi bir taraftan da havuzda biriken bütçeyi yani benim ödediğim + %35’ leri ve ödeyemediğim için işletilen % 5 faizleri harcama gayretine girdiler.

İcraatlar:

Emlak Konut G.Y.O tarafından bırakılan eksikleri güya tamamlamak ve ‘’yatırım’’ yapmak adına kolları sıvayan yönetim artık iş başındaydı.

Neler mi yaptılar?

Kendilerine ait bağımsız blok dükkanların arkasına beton dökmeler, cadde dükkanların önündeki cep parkları genişletmek memleket meselesine dönerken, bir taraftan kendi dükkanlarının önüne yol yaparken diğer taraftan arka tarafta inlerle cinlerin çift kale maç yaptığı yine kendilerine ait bağımsız blokların müşterileri rahat girip çıkabilsin diye peyzajı kaldırıp yol yapmalar. Henüz teslim olalı 1 yıl olmasına rağmen Ofis blokların içlerinin yeniden boyanması, kim bilir ne kadar fatura kesip mühendislik harikası  ‘’Engelli’’ engelli rampaları yapmalar, hani o çift kale maçın oynandığı alandaki yapay havuzun üstüne (aldığım duyumlara göre) 26.000 TL  ‘ye ahşap köprü inşa etmeler ve daha yazamadığım birçok icraata imza atan şahısları Bahçekent sakinlerinin yorumuna sunar, Kepenk indiren Bahçekent’in ilk esnafı Eşref abinin önündeki engelli rampasında 13.01.2019 Pazar günü saat 14:00’da düzenleyeceğimiz Engelli rampasına çıkma yarışmasına bu işin mimarlarını yarışmacı olarak, Tüm Bahçekent semt sakinlerini de izleyici olarak davet ediyorum.

Yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.

Kontrol Ediliyor

BİR MAHALLENİN GELECEĞİNİ BELİRLEMEK

Bahçeşehir İstanbul’un dinamik semtlerinden biri. Mahalleler yaklaşan muhtarlık seçimleriyle yerel demokrasinin nabzını sürdürüyor. Bu seçim …