fbpx

Sokağa çıkma yasağı site içerisinde geçerli mi?

Corona virüs salgının yayılma hızını azaltmak için 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sitelerde bulunan ortak kullanım alanlarını da kapsıyor. Fakat Bahçekent’te bazı site sakinleri sosyal alanları kullanmaya devam ediyor. Site içerinde de sokağa çıkma yasağına uymayan vatandaşlar için cezai işlem uygulanıyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını nedeniyle ülkemizde de bir diz tedbirler alınmaya devam ediyor. İlk etapta 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar için uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması daha sonra 20 yaş ve altındaki kişiler için de uygulanmaya başladı. Son olarak hafta sonları uygulanan yasak bu hafta 23 Nisan’ı da kapsayacak şekilde dört güne çıkartıldı.

Bulaş riskini en az seviyeye çekmek için uygulanan yasaklarda çalışmak zorunda olan kişiler kapsam dışı bırakıldı. Fakat sayıları az olmakla birlikte sokağa çıkma yasağına uymayanlar hala bulunuyor. Özellikle sitelerde oturanlar ortak alanları kullanmaya devam ediyor.  Bahçekent’te bazı site yönetimleri bu alanları kapatsa da tam olarak çözüm sağlanabilmiş değil.

UYMAYANLARA PARA CEZASI!

Sokağa çıkma yasağına uymayan kişilere uygulanan para cezası sitelerde ortak kullanım alanlarını kullananlar için de geçerli. Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesiliyor. Sokağa çıkma yasağına uymayan binlerce kişiye kesilen para cezası, site bahçesi içerisindeki ortak alanlar için de geçerli.  Sitenizde bulunan bir bankta oturduğunuz için 3 bin 150 liralık bir ceza ile karşılaşabilirsiniz.

EMNİYET GÜÇLERİ SİTE İÇERİNDE KONTROL YAPIYOR

Emniyet güçleri sokağa çıkma yasağı süresi boyunca sokaklarda devriye atmanın yanı sıra Bahçekent’te site içlerinde tur atarak, sokağa çıkma yasağına uymayan site sakinlerine 3 bin 150 TL idari para cezası kesiyor. Geçtiğimiz hafta Bahçekent’te bu kapsamda birçok site sakinine cezai işlem uygulanmıştı.

SİTE YÖNETİMİ SORUMLU

Sitelerin ortak alanlarının sokağa çıkma yasağı süresince kullanılmamasını ise site yönetimi güvenlik görevlileri aracılığı ile sağlaması gerekiyor. Eğer çözüm olmazsa güvenlik güçlerine haber verilmesi gerekiyor.

Kontrol Ediliyor

İstanbulda kofona bayramı

Marmara Denizi’nde en son 10 yıl önce tezgahlarda yerini alan kofana balığı adeta akın etti. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir