TÜFELİ ÖDEMEKTEN KURTULUN!

Değerli Bahçekent Sakinleri, Emlak Konut’un her yıl yapmış olduğu kampanya TÜFE’li ödeme yapan komşularımız için büyük bir fırsat niteliğindedir. Bu yazımda sizlere Tüfeli Satış Şekli ve Vadeli Satış hakkında bilgilendirme yaparak TÜFE’li ödemenin dezavantajlarını açıklayacağım.

Öncelikle TÜFE’li Satış Nedir sorunun cevabını vermek gerekirse TÜFELİ Satış seçeneğinde her yıl altı ayda bir olmak üzere toplam borç tutarında TÜİK tarafından açıklanan TÜFE oranı kadar artış yaşananan ödeme seçeneğidir.

Örnek vermek gerekirse müşterinin 2019 yılı sonunda borç bakiyesi 200.000 TL, kalan taksit sayısı 100 ve aylık taksit ödemesi 2.000 TL’dir.

2019 yılının 2 dönemlik toplam tüfe oranının %12 olduğunu varsayalım. Bu durumda müşterinin yıllık borç bakiyesinin artış oranı Emlak Konut’un belirlemiş olduğu maksimum oran olan %10unu geçmeyecektir.

Müşterinin borcu yıllık [(200.000 TL X 10) / 100] = 20.000 TL artacak ve aylık taksit 2200 TL olacaktır. Yani bu durumda yıllık toplam (2000 TL X 12)= 24.000 TL taksit ödemesi yapan bir kişi 20.000 TL TÜFE artışı ile net olarak borcunun 4.000 TL’sini ödemiş olcaktır.

PEKİ NEDEN SATIŞLARDA TÜFELİ ÖDEME ŞEKLİ TERCİH EDİLİYOR?

TÜFE’li satışın avantajlarından bahsetmek gerekirse, bu satış şeklinde taksit ödemeleri Vadeli Satış’ın aksine dairenin satış sözleşmesi yapıldığı tarihte değil, dairenin teslim tarihi ile başlamaktadır. Ülkemizde yıllık TÜFE oranları maalesef yüksek olduğu için TÜFELİ satış şekli cazibesini kaybediyor. Bu durumda Emlak Konut’un banka kredilerine nazaran çok düşük sayılabilecek aylık 0.50 vade farkı ile yapmış olduğu Vadeli Satış çok daha avantajlı duruma geliyor.

KAMPANYANIN İNDİRİM ORANINA BAKMAYIN!

Emlak Konut’un bu yıl yapmış olduğu Erken Ödeme İndirimi Kampanyasında indirimler bir yıl önceki yıllarda yapılan kampanlara göre düşük kalmıştır. Ancak yukarda açıklamış olduğum durumdan dolayı Erken Ödeme Kampanyasında hiç indirim yapılmasa dahi toplam borcun %25’ini ödeyerek TÜFE’li ödemeden Vadeli Satışa geçmek doğru bir karar olacaktır. TÜFE’li satış şeklinde taksitlerini ödeyen komşularımızın bildiği gibi her yıl yaklaşık 20.000 TL gibi borç artışı yaşanmaktadır. Buda taksit ödemelerine yaklaşık 200 TL olarak yansımaktadır.

Şuanki kampanya için konuşmak gerekirse TÜFE’liden Vadeli Satışa geçince kalan borç bakiyesi aylık 0.50 vade farkı ile vadelendireceği için borç bakiyesi çok düşmeyecek, bundan dolayı taksit tutarında da çok bir düşüş yaşanmayacaktır. Ancak artık Vadeli satışa geçtiğiniz için her yıl yansıtılan TÜFE artışından etkilenmeyip kalan borcunuz sabit kalacaktır.

Yapılan bu kampanya tek seferlik olmayıp, tekrardan faydalanabiliyorsunuz. Tekrar faydalanmanız durumunda hem tekrardan Erken Ödeme İndiriminden faydalanıp, yapmış olduğunuz erken ödeme için yüksek tutarda faiz indiriminden faydalanıyorsunuz. Hatırlatmakta fayda var; ara ödeme yapmak için kampanya yapılmasına gerek olmayıp, istediğiniz zaman ara ödeme yaparak faiz indirimindende yararlabilirsiniz.

Emlak Konut Erkan Ödeme İndirimi Detayları İçin Tıklayınız.

Sorularınız için yorum atabilir veya mail atarak iletişime geçebilirsiniz.

umutakcicek@gmail.com
Umut AKÇİÇEK
İktisatçı

Kontrol Ediliyor

BİR MAHALLENİN GELECEĞİNİ BELİRLEMEK

Bahçeşehir İstanbul’un dinamik semtlerinden biri. Mahalleler yaklaşan muhtarlık seçimleriyle yerel demokrasinin nabzını sürdürüyor. Bu seçim …