Türkiye’nin Aidat Raporu Yayınlandı: Her Ay 1.1 Milyar Ödeniyor

GABORAS Gayrimenkul Borsası 5 Büyükşehir Konut Aidat Raporu’nu yayınladı. 5 büyükşehirde her ay yaklaşık 1 milyar 133 milyon TL aidat ödeniyor. Aidat tutarları konum, temizlik, sosyal alanlar ve güvenlik gibi hizmetlere göre değişiklik gösteriyor.

Konutlar için ödenen aidat tutarları konum, temizlik, sosyal alanlar ve güvenlik gibi hizmetlere göre değişiyor. Normal bir apartman dairesinde oturanlar yalnızca temizlik ve onarım için aidat verirken, havuzlu, sosyal tesisli, güvenlikli sitelerde yaşayanlar, bu hizmetlerin karşılığı olarak çok daha fazla aidat ödemesi yapıyor.

İSTANBUL AİDAT ÖDEMELERİNDE LİDER

Yayınlanan rapora göre, en fazla aidat ödeyen şehir ayda ortalama 702 milyon TL ile İstanbul. Nüfus ve bina yoğunluğunun diğer büyükşehirlere göre fazla olmasından dolayı birinci olan İstanbul’dan sonra, 139 milyon TL ile Ankara, 130 milyon TL ile İzmir, 81 milyon TL ile Antalya ve 79 milyon TL ile Bursa geliyor.

En Fazla Aidat Ödeyen İlçeler

İLÇEDE ÇANKAYA LİDER

İlçe bazında bakıldığında ise liderlik Ankara’nın Çankaya ilçesine verildi. Çankaya’da ayda 55 milyon 734 bin TL’lik aidat ödeniyor. Çankaya’dan sonra ilk 10’daki ilçelerin hepsi İstanbul’da bulunuyor. Sırasıyla Sarıyer, Esenyurt, Beykoz, Kadıköy, Küçükçekmece, Bağcılar, Pendik, Başakşehir ve Ümraniye en fazla aidat ödemesi yapan diğer ilçeler olarak belirtildi. Ortalama aidat bedeli en yüksek olan ilçeler ise sırasıyla Beykoz, Sarıyer, Başakşehir, Bakırköy, Ataşehir oldu.

Ortalama Aidat Değerleri

Kontrol Ediliyor

Kamu bankalarından yüzde 0,64 faizli konut kredisi!

Kamu bankaları konut, taşıt, sosyal hayat ve tatil kredisi paketleri açıkladı. Birinci el/sıfır veya ikinci …