fbpx
Bahçekent Ticaret Merkezi, içinde bulunduğumuz süreçte oldukça tenhalaştı. Bahçekent Ticaret Merkezi esnafı, hizmet yönünden yönetimi eleştiriyor.

Bahçekent esnafı yüksek aidattan şikayetçi

Son dönemlerin en ateşli tartışma konularından biri haline gelen gayrimenkul aidatlarına yönelik şikayetler artıyor.

Bahçekent Ticaret Merkezi, içinde bulunduğumuz süreçte oldukça tenhalaştı. Bahçekent Ticaret Merkezi esnafı, hizmet yönünden yönetimi eleştiriyor.

Pandemiden dolayı esnafın işlerinin oldukça azalmasından dolayı birçok esnaftan itiraz sesleri geliyor. Öyle ki bazı ticari alanlarda aidat artış oranları yüzde 30’ları aşmış durumda. Gazetemize telefon açıp bu konu hakkındaki şikayetlerini dile getiren esnafların en çok tepki gösterdiği konu ise aidatların ciddi bir rant aracı olarak görülmesi.

Birçok esnaf, bu konuya da devletin el atması gerektiğini dile getiriyor. Alınan hizmetlerin üstüne yeni hiçbir hizmetin eklenmemesine karşın fiyatların enflasyonun çok üzerinde artmasının iyi niyetten uzak olduğuna vurgu yapan esnafların talebi ise taban ve tavan fiyat uygulaması.

Bahçekent Kuru Temizleme (Göksel Susan): Bahçekent yeni kurulan bir bölge. Çevredeki sitelerin yarısı boş. Her geçen gün doluluk oranı artıyor.  Bu bölgede esnaf olmak gerçekten zor. Her dükkan 3 veya 4 kez açılıp kapanmıştır. Birde bunun üzerine pandemi gelince esnaf olarak gerçekten zor duruma düştük. 75 metrekarelik bir dükkana 500 TL aidat veriyordum. 665 lira oldu. Ve karşılığında neredeyse hizmet alamıyoruz. Başkanımız bir kere dükkana gelip ‘bir sorununuz var mıdır?’ diye sormadı. Toplanan paraların nereye gittiğini kimse bilmiyor. Seçimlerde oy kullanma yetkisi mal sahiplerinde olduğu için esnafın seçimden haberi bile olmuyor. Biz 654. 1. parsel Ticaret Merkezi esnafı olarak kendimizi yönetecek kişileri kendimiz seçmek istiyoruz. Mal sahiplerinin değil.

Ata Kokoreç (İsmail Tepebaş) “Zaten yüksek olan aidatlardan hiçbir hizmet alamadığımız halde bu pandemi döneminde %33 zam yapıldı. Tüm esnaf olarak şaşkınlık içindeyiz. 500 lira olan aidatım 660 lira oldu.

Japon Pazarı (Bekir Şal) Eski aidatım 1600 lira idi. 2200 lira oldu. Neredeyse bir dükkan kirası. Korona virüsten dolayı kiramı ödemekte zorluk çekerken, birde aidatımı ödemeye çalışıyorum. Her esnafın 4 veya 5 bin lira aidat borcu var. Birde bizleri icraya vermek istiyorlar. Yüzde 33 zammı nasıl yapıyorlar. Anlamak güç.

Çiğ Köfteci Ömer Usta (İhsan Gül) Çiğ köfteciyim 665 lira aidat ödüyorum. Çiğ köfte satarak bu aidatı nasıl öderim? Virüsten dolayı devletimiz birçok vergiyi düşürürken, yönetim aidatları yüzde 33 arttırdı. Yönetim yarı zamanlı çalışırken, bizden aidatları tam aldılar.

Cleanlux Kuru Temizleme (Tolga Sarıtaş) Çarşıda 10 veya 15 adet dükkanı olan mal sahipleri var. Oy kullanma yetkileri mal sahiplerinde olduğundan 2 veya 3 mal sahibi birleşip istediği kişiyi seçiyorlar. Mal sahipleri kiracılarına oy kullanmak için vekaletname vermiyorlar. Ve bizim hiçbir şekilde yöneimde söz hakkımız olmuyor. Aidatlarımızı ödeyemediğimizde bizleri icraya vereceklerini dile getiriyorlar.

Bahçekent Teknik Servis (Mustafa Yılmaz) 460 lira olan aidatım, 613 lira oldu. Bu kadar aidat toplamalarına rağmen, çatılardaki güneş panellerini bile faaliyete geçiremiyorlar. Kimden kaç liraya teklif aldıklarını bilmiyoruz. Şeffaf bir yönetim istiyoruz. Paralarımızın nereye gittiğini belgeler ile görmek istiyoruz.

Ekomini (Neşe Ergin) 600 lira olan aidatım 800 lira oldu. 2. kira öder gibi aidat ödüyoruz. Üstelik dükkanıma 2 sefer hırsız girdi. Zararım çok büyük. Yönetim zararımı hiçbir şekilde karşılayamayacağını söyledi. Gece güvenlik olmasına rağmen dükkanıma 2 sefer hırsız girdi. Güvenlikliklerin maaşlarını bizim aidatlardan ödüyorlar. Hemde dükkanıma 2 sefer hırsız giriyor.

Konu ile alakalı olarak görüştüğümüz yönetimde bulunan yetkili bir arkadaşın ifadesi “Çok kısa zamanda tüm esnaflarımızı toplayıp kendilerine şeffaf bir şekilde bilgi vereceğiz. Tüm gelirlerimizin nereye gittiği belli. Esnaflarımız belki bilmiyorlar, en kısa zamanda kendileri ile yakın bir zamanda toplantı tertipleyip kendilerine izah edeceğiz” dedi.

TOPLANTILARA KATILIM ÖNEMLİ

Uzmanlar her yıl Ocak ayında yapılması gereken Kat Malikleri Toplantılarına katılımın önemli olduğuna dikkat çekiyor. Hem lüks konutlarda hem de halk tipi sosyal konutlarda aylık aidat ücretlerinin neredeyse kira bedelleri ile yarışıyor hale geldiğini belirten uzmanlar, bazı büyük inşaat şirketlerinin kendilerine ait profesyonel site yönetim şirketleri kurarak kendilerine ikinci bir kazanç kapısı oluşturduğunu söyledi. Bu konuda kat maliklerine de görevler düştüğünü belirten uzmanlar, “Bina ve bağımsız bölümlerde eksik veya hatalı kısımlardan müteahhitlerin asgari beş yıl garanti ve sorumluluğu olmasına rağmen, bu eksiklikler kat maliklerinden toplanan paralarla giderilmekte. Buna dur demek için yılda bir kez yapılan kat malikleri genel kuruluna katılmak, hatta imkan varsa yönetimde görev almak gerekiyor” uyarısında bulundu.

Haber: Göksel Susan

Kontrol Ediliyor

Başakşehir Kaymakamı Uğur Turan ile Hoşdereli Romanlar Ayasofya Camiinde namaz kıldı

Başakşehir Kaymakamı Uğur Turan, Başakşehir ve Çevresi Hoşdere Romanlar Derneği Başkanı Cavit Akman ve beraberindekiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir