fbpx
Cadde Flora Outlet AVM Olabilir Mi?

Cadde Flora Outlet AVM Olabilir Mi?

Bahçekent’in gözde projelerinden biri olan Flora’nın ticari alanları, teslimatın üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen istenen düzeye gelemedi. Açıkhava alış veriş merkezi konseptinde planlanan ve Cadde Flora Outlet Center diye adlandırabileceğimiz bu yerin önümüzdeki aylarda daha farklı bir noktaya gelmesi için bazı tedbirler alınıyor ve kampanyalar düzenleniyor. Örneğin yönetim her geçen ay ciddi bir yüke dönüşen aidatları %20 oranında azaltırken, müteahhit firmalardan biri de kendine ait dükkanlarda 1 yıl kirasız dönem uygulaması başlattı.

 

Perakende sektöründeki değişim;

Son yıllarda AVM sayılarında ciddi artışlar oldu ve bu gelişme perakende sektöründe  standartlaşmayı sağladı. İnsanlar, bir AVM’yi ziyaret ettiğinde tekstil, yeme/içme, market, eğlence, oto yıkama, kuru temizleme gibi ihtiyaçlarını aynı yerde karşılayabiliyor. AVM yönetimleri, CRM datası ile hangi müşterinin ne zaman ne aldığını bile takip edebiliyor. Firmalar açısından baktığımızda ise perakendede lokasyon, markaların yer seçimi ve yatırım kararlarında en önemli kriterlerden biri haline geldi. Sektördeki bu değişim, e-ticaretteki büyümenin de katkısıyla alışverişte yepyeni trendler ve kavramlar doğurdu.

Planlama şart!

Neden anlatıyorum bunları? Çünkü perakende sektöründe, AVM, çarşı yönetimi ve hatta artık caddelerin bile yönetimi profesyonel bir yaklaşım ve anlayışla yapılılıyor; yapılmak zorunda. Aksi halde iş dünyasını yerle yeksan eden ekonomik durgunluklar karşısında işletmelerin, mağazaların sürdürülebilirliğini sağlamak imkansız hale gelecek. İstanbul merkezinde perakende sektörünü ayakta tutabilmek için yakın zamanda sizlerin de takip ettiğini düşündüğüm bazı kolaylıklar sağlandı. Döviz üzerinden kur sabitleme, TL’ye dönüş ve kira indirimi, bir süre kira almama bu desteklerin başında geliyor. Böylece işletmelerin en önemli gider kalemi olan kira giderlerinde tasarruf amaçlanıyor. İstanbul’un en popüler caddeleri İstiklal, Bağdat ve Nişantaşı Abdi İpekçi’de pek çok mağaza kapandı ve marka karması bozulmuş durumda…

Cadde Flora için öneriler;

Peki Cadde Flora için ne yapılabilir? Mülk sahipleri, kiralamaların tek elden ve profesyonel bir şekilde yürütülmesi  için ortak bir anlaşma sağlamalı. Cadde Flora’nın standartlara sahip bütüncül konseptteki bir AVM’ye dönüşmesi için çarşı içinde marka ve sektör karması yapılması şart. Bunun için kiralama işini yürütecek firma bu konuda tam yetkilendirilmeli. Dükkanların tadilatları ve kira fiyatları konusunda kiracı adaylarına olabildiğince destek verilmeli. Üstelik bölgede her sene bir proje teslim ediliyor ve hepsinde ticari alanlar, dükkanlar mevcut. Yani piyasaya sürekli yeni rakipler geliyor. Bunlar göz ardı edilirse üzülerek söylüyorum ki Cadde Flora, yatırımcısını önümüzdeki aylarda da hayal kırıklığına uğratmaya devam edecektir…

Not: Daha önceki yazımda Bahçekent 654/1 Ada’da bir PTT şubesi açılacağını duyurmuştum. Mimarlar, tadilat için ölçü bile almışlardı ama PTT şimdilik sözleşmeyi feshetti.

İlker ERGÜR / ilker.ergur@cb.com.tr

Kontrol Ediliyor

Stratejik ve Dijital Pazarlama ile Sınırsız Kazanmak

Dünya hızla bir köye dönüyor. Çoktan döndü diyenlerin olduğunu duyar gibiyim. Belki de haklısınız. Ben …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir