fbpx

Konut kredisi faizleri düşmüyor!

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla Ziraat Bankası başta olmak üzere çok sayıda banka 10 yıllık konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmişti. Faizler aylık yüzde 0,92’ye kadar gerilemişti. Bu oranlar sadece bir ay kaldı daha sonra faizler tekrar yükselmeye başladı. En son 2016 Haziran’da yüzde 1,15 olan konut kredisi faiz oranları aradan geçen 20 ay sonrasında tekrardan bu rakama ulaştı.

Son 20 ayın zirvesinde

Mart 2017’de yüzde 0,92’ye kadar düşen faiz oranları bu aydan itibaren son bir yılda durmadan yükseldi. Konut kredisi faiz oranları geçen ay yüzde 1,14’e ulaştı. Bankaların tüketicilere sunduğu 10 yıllık en düşük konut kredisi faizinin aylık oranı yüzde 1,15 seviyesinde. Bu rakam son 20 ayın en yüksek konut kredisi faiz oranı olma özelliği taşıyor.

Bankalar, 2017’de tarihin en yüksek karına ulaşmıştı

Türk bankacılık sektörü tüm zamanların en yüksek karına ulaştı. Konut sektörünün temsilcileri de bankalara halihazırda konut kredisi için yapılan başvuruların 3’te birinin reddedildiğini, normalde yüzde 100 olan kredi verme oranının yüzde 70-65’lere gerilediğini, verilen tutarların da düşürüldüğünü belirtmişti.

2017’nin Aralık ayı itibariyle ferdi konut kredi stoku 193 milyar liraya ulaştı. Bankacılık sektörünün toplam kredi stoku ise 2,1 trilyon liraya yükseldi. Bankaların verdiği toplam kredi stokunun yaklaşık yüzde 9,2’si konut kredisinden oluşuyor.

“Faizler düşsün, konut fiyatları artmasın”

Konut sektörü temsilcileri faizlerin bir an öne düşürülmesi gerektiğini söyledi. Faizlerin düşmemesi halinde konut satışlarının yavaşlayacağını ifade eden temsilcileri geçen yıl yakalanan rekorun gerisinde kalınacağını, tüketicilerin büyük kısmının konut alımını yüksek faiz oranları nedeniyle ertelediğini kaydediyor.

Tüketiciler de faizlerin bir an önce düşmesi gerektiğini belirterek, ancak faiz oranları düştüğünde müteahhitlerin konutlara zam yaptığını, faiz oranlarının düşmesinin yanı sıra zammın da yapılmamasının önemli olduğunu bildiriyor.

Kontrol Ediliyor

Kamu bankalarından yüzde 0,64 faizli konut kredisi!

Kamu bankaları konut, taşıt, sosyal hayat ve tatil kredisi paketleri açıkladı. Birinci el/sıfır veya ikinci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir