Koronavirüs döneminde uykunun önemi

Dünyada birçok insanın ölümüne yol açan Corona virüsü salgını maalesef ülkemizde tekrar artış pozisyonuna geçmiş bulunmakta.

Koronavirüsün günden güne artamaya başlayan şu günlerde, bir kere daha anladık ki sağlığımızı korumak için her türlü tedbirleri almamız gerekli. Aynı zamanda koronadan korunmamız için sağlığımızı güçlendirmek adına uzman insanları dinlememiz ve bu konuda neler yapmamız gerektiğini çok iyi öğrenmemiz gerekiyor.

Uzun zamandır görmediğim doktor dostlarımız ile birlikte olma imkanımız oldu. Bu vesile ile onlardan öğrendiğim güzel bilgileri sizler ile paylaşma ihtiyacı hissettim.

Kısaca güzel sohbetten anladığım en mühim hususlardan birinin uyku olduğunu öğrendim. Sağlığımızın bir numaralı dostu olan olan uyku hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Bedenimizin ihtiyaç duyduğu uykuyu bilinçli bir şekilde almadığımız zaman, bağışıklık sistemimiz oldukça zayıflıyor ve Koronavirüs dahil olmak üzere her türlü hastalığa yakalanmamız daha kolay oluyor. Uzmanların da ifade ettiği gibi yeteri kadar uykumuzu alamadığımız zamanlarda obezite ile birlikte şeker, kanser ve kalp hastalıkları gibi hastalıkları tetiklediği kesinlik kazanmış duruma geldi.

Sevgili okuyucularım! En önemlisi sağlığımızı kendimiz ve sevdiklerimiz adına korumak zorundayız. Bunların başında gelen, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren kaliteli uykumuzu mutlaka almamız gerekiyor. Yeteri kadar uykumuzu alamadığımız zamanlarda koronaya karşı bünyemiz zayıflıyor. Bağışıklık sistemimiz güçsüz ve zayıfsa koronanın ölümcül olma ihtimalini yüksek oranlara taşıyor. Ölümlerin bir çoğunun bağışıklık sistemimizin zayıf olmasından kaynaklandığını tüm sağlık uzmanları dile getiriyor.

Öğrendiğim diğer bir bilgi ise, yapılan araştırmalarda korona pandemisi yüzünden birçok insanın uyku düzeni bozulmuş durumda. Bu oranın yüzde 70 olduğu ifade ediliyor.  Daha önemlisini sizinle paylaşmak isterim, Uykusu bozuk olanlar arasında Z kuşağı birinci sırada geliyor. Yani 25 yaş altı grubu kasdediyorum. Benim bizzat gördüğüm ve bildiğim Z kuşağı dediğimiz insanların çoğu uykudan önce bilgisayarda zaman geçiriyor. Birde buna cep telefonu ve televizyon eklendiğinde hızlı bir şekilde kişiyi etkiliyor. Zihni meşgul ettiğinden dolayı da uykuya geçmeyi oldukça geciktiriyor. Bunun da uyku kalitesini olumsuz yönde etkilediği sağlık uzmanları tarafından söyleniyor.

Uyku uzmanlarının sürekli olarak dile getirdikleri bir cümle hiç aklımdan çıkmaz. “Uzun ve sağlıklı bir hayatınız olmasını istiyorsanız, iyi uyumaya gayret etmeniz gerekiyor” derler. Yarın asır süren araştırmaların ardından uyku alanında çalışmalar yapan ilim insanları artık “Uykunun faydalarının ne olduğu” sorusuna değil, ” uykunun bize sağlamadığı fayda olup olmadığı” sorusuna odaklanmaya başladı.

Ayrıca uyumayı kolaylaştırmak için ilaç veya alkol almanın son derece yanlış yöntemler olduğunu uzmanlar dile getiriyor. Uyumadan önce yapmamız gereken en önemli iki şey,  beyni dinlendirmek ve düzenli uyku saati. Bunlar kaliteli uykuya geçmemizi kolaylaştırıyor.

Sevgili okuyucularım

“Olmaya cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözü birçok hakikati dile getiriyor. Hele hele bu zamanda, bu salgın hastalığının ve sürekli artışta olan Korona günlerinde kendimize herşeyden çok daha fazla değer vermek durumundayız.

Selam ve dua ile.

 Koronavirüs döneminde uykunun önemi
ERCAN KUTLU
İmtiyaz Sahibi

Kontrol Ediliyor

BİR MAHALLENİN GELECEĞİNİ BELİRLEMEK

Bahçeşehir İstanbul’un dinamik semtlerinden biri. Mahalleler yaklaşan muhtarlık seçimleriyle yerel demokrasinin nabzını sürdürüyor. Bu seçim …