YILMAZ ve SAKALLI aileleri ziyaretten duydukları memnuniyeti ve yapılacak çalışmaları yürekten destekleyeceklerini ifade ettiler.

“Toplumsal mutabakat sağlanmalı”

Geçtiğimiz günün sabahında Hayat Park’ta yürüyüş yapan Can YILMAZ’a, akşam saatlerinde ise Onur market çıkışında kendilerini sevmek isteyen Yalçın SAKALLI’ya sokak hayvanları saldırmıştı.

Başakşehir Belediyesi Bahçeşehir Koordinatörü İrfan Köpürür,  bugün her iki aile ile Hayat Park Kafe’de bir araya geldi.

Ailelere üzüntüsünü ve geçmiş olsun dileklerini sunan KÖPÜRÜR ilk olarak komşularımızın aşılarının yapılıp yapılmadığını sordu ve takibinin önemine vurgu yaptı.

KÖPÜRÜR “Hayvanları hepimiz seviyoruz ama maalesef bu konuda ortak kaygılar taşıyoruz” dedi ve sözlerine şöyle devam etti “Herkesin farklı tercihleri olsa da mutlaka içerisinde bir hayvan sevgisi vardır. Sokak köpeği yerine sevimli dostlarımız demeyi doğru bulanlardanım. Bahçeli ve müstakil bir evde büyüdüğüm için birçok hayvan besleme imkanına sahip olmuştuk. O dönemde hem kendimizin hem de mahallemizin köpeklerini seviyor ve besliyorduk. Şuan bu sevgiden bir eksilme söz konusu değil ancak çok yönlü kaygılar taşıyoruz”.

Kaygılarının hem toplum hem de sevimli dostlarımız için olduğuna değinen Bahçeşehir Koordinatörü İrfan KÖPÜRÜR “Saldırıya maruz kalan çocuk ya da ebeveynin beden ve ruh sağlığından, ölümcül trafik kazalarına sebep olmalarının yanı sıra sevimli dostlarımızın maalesef araç çarpması sonucu hayattan kopmalarından, maddi ve siyasi çıkarları olanların hayvanseverlik kavramını kılıf olarak kullanıyor olmasından, gelişi güzel ve sağlıksız yapılan beslemelerin çevreye – çevre sakinlerine ve sevimli dostlarımıza vereceği zarardan kaygı duyuyoruz” dedi.

“Bu konu zıtlaşarak ya da münakaşa çıkararak değil, hem insani hem de vicdani bir yaklaşımla uzlaşma kültürü ve toplumsal mutabakat sağlamakla çözülebilir” diyen KÖPÜRÜR, “Belediyemiz her bölgede besleme alanları belirledi. Bu alanlar yaşam alanlarının dışında ama çok da uzağında değil. Hayvansever insanımız bu bölgede besleme yapsa sevimli dostlarımız oraya alışacak ve orada barınacak. Onlar orada güven içerisinde yaşarken, toplum da yaşam alanında rahat bir nefes alıp, sosyal alanların tadını çıkaracak” şeklinde konuştu.

Yemek artıklarının, çiğ kemik ve tarihi geçmiş et ürünlerinin çevreye dökülmesinin yanlış olduğunun altını çizen İrfan KÖPÜRÜR “Bu hem hayvanların sağlığı açısından risk taşıyor, hem de çevre ve görüntü kirliliği oluşturmasının yanı sıra o bölgede fare ve haşerelerin oluşumuna ortam hazırlıyor” dedi.

Besleme noktalarının sahiplenilmesi noktasında koronavirüs salgın sürecinden önce görüşmelere başlanıldığını belirten KÖPÜRÜR “Bahçekent Site Başkan ve Müdürleri ile haftada bir araya gelme ve toplumsal konularda birlikte hareket etme kararı almıştık. Koronavirüs salgın sürecinden önce ele aldığımız bir diğer önemli konu da sokak hayvanları olmuştu. Bu gündem ile Pazartesi akşamı bir araya gelmeyi geçen haftadan kararlaştırmıştık. Keşke sizler bu talihsiz olayı yaşamamış olsaydınız da yapılacak çalışmalar hakkında bugünden değil de toplantı sonrasında haberdar olsaydınız.” şeklinde konuşarak sözlerini tamamladı.

Başakşehir Belediyesi Bahçeşehir Koordinatörü İrfan Köpürür, her iki aile ile Hayat Park Kafe’de bir araya geldi.

Kontrol Ediliyor

Bahçekent Ticaret Merkezi’nden dev led ekran

Bahçekent Ticaret Merkezi 1 ve 2’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Orhan Sami,  BahçekentHaber ve Medya90 …