fbpx

Bahçekent’te dostluğu devam ettirmek

Ercan KUTLU

Yıllar önce kitapları karıştırıp okurken, hiç unutmam güzel bir hadis karşıma çıkmıştı. Tabi tüm hadisler güzel, ama hiç unutmuyorum, hadis şu idi: Eski dostluğu devam ettirmek, imandandır”

Hatta bu güzel sözü birçok sevdiğim insanlara anlatmış ve onlar ile paylaşmıştım. İnancımıza göre dostluk çok önemli bir kavramdır. Kısaca her önünüze çıkan kişi ile dost olamazsınız.

Sizlerinde hatırlayacağınızı ve bildiğinizi zannettiğim bir sözü, sizlerle paylaşmak isterim. “Katlandığınız değil, razı olduğumuz insanlar dostlarımızdır” Birçok manaları ifade eden çok güzel içi dolu bir söz.

Birkaç gün önce  Mercedes’de Hikmet Yılmaz isminde çok kıymetli bir kardeşim arşivinden bulmuş olduğu fotoğraflarını benimle paylaştı. Bu fotoğraflarda sizlerin de çok yakından tanıdığınızı zannettiğim kişilerin olduğunu düşündüğüm için yayınlayacağım. Birçoğu ile çekildiğimi dahi unutmuşum. Birden beni geçmişe götürdü ve güzel dostlarımız ile yapmış olduğumuz sohbetleri hatırlattı.

Bahçekent’e tahminen ilk gelenlerdenim. Daha yeni yeni yapılanma başlamış. Ne bir market, ne bir bakkal, hiçbir şey yok. Ve her taraf karanlık. Ondan dolayıdır ki tanıştığınız dostları kolay kolay unutamazsınız.

Bunlardan biriside Bahçekent’in ilk esnaflarından Malatyalı Eşref abimiz. Kendisi bizim birçok ihtiyaçlarımızı temin ederdi. Bölgemizde hiçbir esnaf yokken tüm ihtiyaçlarımızı kendisinden temin ederdik, Yardımsever ve samimi bir insandı. Fakat günün şartlarına göre kendini yenileyemediğinden dolayı başka bildiği bir meslekte devam etme kararı aldı. Eşref abimizin mekanında güzel dostlar ile tanışma fırsatımız oldu. Bahçekent’imize değer katan birçok güzel dostların gelmesiyle bölgemiz dahada güvenilir bir hale dönüştü.

Hikmet kardeşimin gönderdiği fotoğraflar bana dostluk ile ilgili birçok geçmişte okumuş olduğum yazıları hafızama taşıdı. Yani birlikte olacağınız insanları çok iyi seçmemiz gerekmektedir. Bir söz var ya “İnsanı, yol değil, yol arkadaşları yorar”. Bazen hepimiz mutlaka yaşamışızdır. Çok iyi tanıdığımızı zannettiğimiz kişileri tanıyamamış olmanın  üzüntüsünü yaşarız.

Sağlam bir dostluğun meydana gelmesi için zorluklara ve yokluklara ihtiyaç vardır. Marifet, bahar aylarında veya yaz mevsiminde değil, kışın açabilmektir. Kısacası iyi gün dostu olmak kolaydır, en mühimi, kötü gün dostu olabilmektir.

Bundan dolayı Bahçekent’te bulunduğumdan dolayı kendimi şanslı hissediyorum.”Dost, her zaman taze olandır”  Mesela öyle bir dostunuz vardır ki, yüzü, ruhun susamasını adeta dindirir.

Bahçekent’te birlikte olduğumuz güzel dostlarımız ile çekilmiş fotoğraflarımızı değerli okuyucularımız ile paylaşıyorum. Biliyorum ki çoğunu yakinen tanıyorsunuz. Birçoğunla belki dostsunuz.

Dostluk ve kardeşlik, öldükten sonra da devam eden kıymetlerimizden biridir. “Ahiret kardeşliği” işte bunun için söyleniyor.

 

Kontrol Ediliyor

Stratejik ve Dijital Pazarlama ile Sınırsız Kazanmak

Dünya hızla bir köye dönüyor. Çoktan döndü diyenlerin olduğunu duyar gibiyim. Belki de haklısınız. Ben …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir