Zümra Durmuş, "Kağıda korona virüsünün resmini çiziyoruz. Kağıdı ezip buruşturup buruşturup çöpe atıyoruz. Bütün çocuklar böyle yaparsa bu virüsten kurtulabiliriz” diyerek arkadaşlarına tavsiyelerde bulunuyor.

Corona virüsü çocuklara nasıl anlatılmalı?

Dünyanın gündemi korona virüsü… Hepimiz belirsiz ve zor bir süreci birlikte yaşıyoruz. Her belirsizlik birçoğumuzda endişe meydana getirir. Korona virüsü biz yetişkinler için bile bu kadar belirsizken çocuklar için çok daha bilinmez bir süreçtir. Sürece korona virüsü olarak değil de hastalık olarak bakmak bile çocuklar için bir tehlike ve rahatsız edici bir düşüncedir. Birçok çocuğun annesi ya da babası hasta olduğunda ilk aklına gelen “anne ölmeyeceksin değil mi?” Gibi sorulardır.

Çocukların dünyasında hastalıklar beraberinde kaybetme korkusunu da getirirler. Böyle olunca şu an ciddi bir problemle karşı karşıyayız. Ailelerin izledikleri haberlerde ya da konuşmalarında tek gündem maddesi “korona virüsü”dür. Çocukları düşündüğümüzde “korona virüsü” nedir? Bir hayalet midir? Canavar mıdır? Mumya mıdır?

Kısacası bu örnekler gibi görmedikleri bir şey midir? Okul öncesi süreci düşündüğümüzde çocuklar bu virüsü hayal dünyalarında nereye koymaktadır? Başakşehir’e bağlı Kayaşehir Mevlana İlkokulu’nda 2. Sınıfa giden 7 yaşındaki Zümra Durmuş virüs ile ilgili düşüncelerini kendi el yazısı ile kağıda dökmüş. Zümra, coronavirüsünden dolayı canının çok sıkıldığını dile getirererek şöyle yazmış:

“Dışarı çıkamadığım için çok üzgünüm. Ama herşey düzeldiğinde ilk işim dışarı çıkıp bisiklet sürmek olacak. Bisiklet kullanmayı çooook özledim. Özlediğim kişiler var. Onlardan biride öğretmenim ve ona sarılmayı çooooooo özledim. Annanemi, babaannemi, teyzemi, dedelerimi, amcamı, halalarımı, dayılarımı, yengemleri ve kuzenlerimi unuttuğumu sanma sakın. Hepsini çooooook özledim.

“Annem ile babam durumların çok daha iyiye gittiğini söylüyorlar. Bende mutlu oluyorum. O zamana kadar evde ailemle birlikte güzel vakitler geçiriyorum. Ödevlerim varsa ödevlerimi yapıyorum. EBA okulundan derslerimi takip ediyorum. Bazen abimle, bazen ailecek oyunlar oynuyorum.

“Bazen abimle tabletten oyun oynuyorum. Kitap okuyorum. Çizgi film seyrediyorum. Melodika çalıyorum. Sevdiklerim ile telefonda görüntülü konuşuyorum ve canım annemin yemeklerini yiyorum. Babamda bizim için nefis ekmek ve  pide yapıyor.

“Yazımı bitirmeden önce sana bir fikir vereceğim. Kağıda korona virüsünün resmini çiziyoruz. Kağıdı ezip buruşturup buruşturup çöpe atıyoruz. Bütün çocuklar böyle yaparsa bu virüsten kurtulabiliriz”

Korona virüsü öğrenen çocuklarla nasıl konuşulmalıdır?

“Bu hayatta bir çok hastalık olabilir. Bu da onlardan birisidir. Önemli olan hastalık olması değildir. Hastalıklara karşı nasıl önlem aldığımızdır. Şu an sağlığımızı korumak için evde olacağız, bir süre evde kalacağımız için daha fazla yiyecek almamız, sağlıklı kalabilmek için eskisinden daha çok el yıkamamız ya da temizlik yapmamız gerekir. Ama hayat devam ediyor. Yine aynı saatte yemek yiyoruz, oyunlar oynuyoruz. Şanslısın ki daha çok oynama şansımız var. Bu hastalıkla ilgili de birçok çözüm bulunacak. Doktorlarımız çok çalışıyor ve iyi ilaçlar bulacaklar. Sonra eskisi gibi normal hayatımıza devam edeceğiz. Her zaman böyle olmayacağız. Bu geçici bir süreç.. Sağlığımızı koruma süreci… Bu sağlığımız için yaptığımız en güzel şeylerden bitanesi.”

Hayatta ne yaşanırsa yaşansın hepimiz için özellikle çocuklar için “hayat devam ediyor” mesajı verilmelidir. Eve kapandığımız bu günlerde hafta sonu evde olduğumuzda nasıl rutini takip ediyorsanız aynısını yapın. Unutmayın, çocuklar kaygıyı anne babalarından ya da ona bakanlarından alırlar. Bu dünya genelinde zorlu bir süreç ne dozundan fazla ne dozundan az ilgilenin. Eskisinden daha fazla korumacı davranışlar sergilemeyin. Çocuklar ne olursa olsun hayatın bir şekilde devam ettiğini görmek isterler. Siz de sağlıklı kalma temaları üzerinde konuşmalar yapın. Soru gelmedikçe bilgi yüklemeleri yapmayın. Yanlış bilgiler varsa doğru bilgilerle müdahaleler yapın. Aile içindeki kaygılı konuşmalarınıza dikkat edin. Unutmayın ne olursa olsun “hayat devam ediyor”…

Kontrol Ediliyor

Büyükçekmece Emniyet Müdürünü Ziyaret Ettik

Türkiye Yerel Basın Birliği, Yönetim Kurulu ve Merkez Yürütme Kurulu Üyeleri ile Kamu Kurum ve …