fbpx

Hatalarını Kabul Eden Büyük, Ders Çıkaran Akıllı, Düzelten Güçlü Olur!

Hata yapmak insana mahsus bir durum olmakla beraber, hatalardan ders çıkarmak da akıllı insanların en önemli özelliklerindendir. Bu konuda onlarca söz söylenmiş. En dikkat çekici olanlardan birini John C. Maxwell’in şu sözü olduğunu düşünüyorum: “Hatalarınızı kabul ettiğiniz ölçüde büyük, hatalardan ders çıkarabildiğiniz ölçüde akıllı ve bu hatalarınızı düzeltebildiğiniz kadar güçlü olursunuz.” Bu sözü doğrulayan binlerce örnek var. Hatalardan ders çıkarabilmek için öncelikle hata yaptığımızı kabul etmek gereklidir.

“İnsanoğlu günahkârdır, günahkârların en hayırlısı tövbe edenlerdir.”  Bu hadis-i şerif konuya dini açıdan bakıyor. TDK günah kelimesini –kabahat ve vebal- olarak tanımlamış. Sosyolojik açıdan baktığımızda da bu kelimeler her ne kadar suç işlemek ve başkalarının hakkına girmek gibi anlaşılsa da, psikolojik olarak bakıldığında yapılan hatalarda bir suçluluk psikolojisi ve pişmanlık olduğunu söyleyebiliriz.

Hatalardan Pişmanlık Duyun ve Tekrar Etmeyin Ders Çıkarın

Bu nedenle “günah”ı hata ve yanlış davranış olarak değerlendirebiliriz. Buna göre her insanın hata yapmaya müsait yaratıldığını söylemek yanlış olmaz. Hadisteki “Günahkarın en hayırlısı tevbe edendir” bölümünü ise “hatalardan pişmalık duyun ve tekrar etmeyin” diye tavsiye ettiğini düşünebiliriz. Yani hatalardan ders çıkarmak gerektiğini söyleyebiliriz.

“Akıllı insan hatalarından ders çıkaran insandır, daha akılısı ise başkalarının hatalarından ders çıkaran ve daha az hata yapan insandır.” Acaba daha akıllı insanlar gibi davranmak için ne kadar istekliyiz? Maalesef üzülerek görüyorum ki toplumumuz ısrarla hata yaparak öğrenmeyi tercih edenler ile dolu…

İnsanlar Her Hatadan Ders Çıkaracak Kadar Uzun Yaşamıyor

Aslında bu konuda ne kadar çok söz söyleyen olmuş. Eleanor Roosevelt “Başkalarının hatalarından ders alın, insan bütün hataları kendisi yapacak kadar uzun yaşamıyor.” sözünü sanki bizim toplumumuz için söylemiş. Lakin bu söze uygun davranan insan yok denecek kadar az belki de. Bu söze uygun yaşayabilenler, başkalarının tecrübe ve hatalarından faydalanarak, daha hatayı yapmadan öğrenmiş oluyorlar.

Aynı hataları yaparak yıllar kaybetmiyorlar. Başkalarının hatalarından ders çıkarıp, tecrübeleri ile daha hızlı yol alıyorlar. Yaşadıkları çıkmaza ve darboğaza neden olan etkenleri hızlı ve profesyonel olarak tespit ediyorlar ve bu çıkmazdan çıkış yolunu bulmak için profesyonel bir gözün bakış açısının faydalı olacağını fark ediyorlar. Eğitimin ve bilginin önemini biliyorlar.

İş Kurmak ve Yönetmek, Bir İşte Çalışmaktan Daha Zor ve Karmaşıktır

İş insanları haklı olarak, bir işe alınacak elemandan, iş tecrübesi, sertifikalar ve eğitimler istiyor. Peki iş kuracak bir insandan ne isteniyor? Sadece TC kimlik numarası. Halbuki iş kurmak ve yönetmek, bir işte çalışmaktan çok daha karmaşık ve zor bir iştir.

Girişimcilerin tedarikçiyi, finansı, çalışanları en önemlisi müşteri ve tahsilatı yönetmeyi bilmesi gerekiyor. Çoğunda bunları zaten bildikleri öngörüsü var. İşin doğrusu hemen her girişimci kendisinin bu konuları bildiğini düşünüyor. Ya da öyle zannediyor.

Sonuç nasıl mı? TOBB raporlarına göre, her yıl açılan firmaların en az % 15’i aynı yıl içinde kapanıyor. (Bu rakam 2020 de pandeminin de etkisi ile % 30) Beş yıl içinde % 60’ı, on yıl içinde ise % 90’ı geçiyor. Korkunç değil mi?

Bir iş ve işletme danışmanı olarak, iş kurma ve büyütme konularında eğitimler veriyorum. Eğitime katılanların, eğitim esnasında ve sonrasında “meğer ne çok şeyi bilmiyormuşuz, öğrenmemiz gereken ne çok şey varmış” gibi sözler dediklerini işitiyorum.

Girişimciler Çıraklığını Yapmadığı İşin Ustalığını Yapamaz mı?

İşte bunun için “Çıraklığını yapmadığın işin ustalığını yapma” sözü çok önemli. Bırakın çıraklığı, iş kurmak ve yönetmek konularında hiçbir bilgi edinmeden iş kuran girişimciler var. Ticareti ve piyasayı çok büyük zaman ve para kaybı yaşayarak öğreniyorlar. Çoğu öğrenemeden cesaretlerini kaybettikleri için tekrar iş kurmaktan korkuyorlar. Halbuki bilerek bir iş kurmak korkuları bertaraf eder.

Birde tahtakale esnaflığı var. İşliyor mu? Evet halen işliyor. Ama zamanla bu kafa ve bu sistemle daha fazla gidemezler. Bir süre daha giderler belki ama sonrasında işleri çok zor. Çünkü dünya artık bir köye döndü. İşlerinde dijitali kullanmayanların işi her geçen gün daha zor olacak.

2027’ye Kadar Mevcut Firmaların % 75’i Kapanabilir

Kasım 2020 deki Dünya Online Pazarlama Zirvesinde konuşan Murat Ülker’in dediği gibi, yeni dünya düzenine ayak uyduramayan firmaların % 75’i pandeminin de dayattığı şartlar sebebiyle kapanmak zorunda kalacak. Dünya pandemi sonrası eski dünya olmayacak. Yeni dünyaya ayak uyduranlar ayakta kalacak.

Tabiki bu aşamada başkalarının tecrübe ve hatalarından ders çıkaranlar hata yapmadan öğrenmiş olacak ve bu badireyi atlatabilecekler. Yakın bir gelecekte aynı hataları yaparak devam edenler patır patır dökülecekler. Ders çıkaranlar ise yıllar kaybetmeden bilgi ve tecrübeleri ile daha hızlı yol alacaklar.

Yaşanılan çıkmaza ve darboğaza neden olan etkenleri hızlı ve profesyonel olarak tespit edebilmek ve bu çıkmazdan bir çıkış yolunu bulmak için işletmelere, dışardan profesyonel bir gözün bakış açısı faydalı olacaktır. Değişimi yakalamak ve bilgiye ulaşmak için kurtuluşun yegane ilacı, “değişen şartlara ayak uydurmak”tır. Dış bakış, girişimcilere kişisel ve iş hayatında büyük resmi görebilmelerine yardımcı olacaktır.

Kurtuluş ve çıkış için neler yapmalısınız?

İşletmenizde karşılaştığınız sorunlara çözümler üretmek için değerlerinize, vizyon ve misyonunuza göre hedefler belirlemelisiniz.

Bu hedeflere ulaşmak için stratejiler oluşturmalısınız.

Güçlü yönlerinizi belirlemeli ve nakit akışınızı kontrol etmelisiniz.

Zayıf yönlerinizi geliştirmek için neler yapabileceğinizi tespit etmelisiniz.

Hazırladığınız planlara uyup uymadığınızı kontrol etmeli ve ulaşıp ulaşmadığınızı takip ederek gerektiğinde revize etmelisiniz.

Pandemi süresince işletmenizin geldiği durumu görebilmek için gerçek haritasını çıkartmalısınız.

“Her kriz kendi fırsatları ile gelir” prensibi ile sektörünüzün fırsat ve tehditlerini belirlemeli ve daha fazla nasıl kâr edebileceğinizi öğrenmelisiniz.

Hepsinden önemlisi bu badireyi sağ selamet atlatabilmek ve başarılı olmak için gerekli standart ve şartlara sahip olmalısınız.

Hasılı, başarının önündeki engelleri kaldırmak için, Başarılı Girişimci Kafası ile hareket etmeli ve karşı karşıya olduğunuz problemlerle nasıl baş edeceğinizi öğrenmek için harakete geçmelisiniz.

MEHMET ÇETİNBAŞ / Yönetici Koçu ve İşletme Danışmanı

 

Kontrol Ediliyor

Stratejik ve Dijital Pazarlama ile Sınırsız Kazanmak

Dünya hızla bir köye dönüyor. Çoktan döndü diyenlerin olduğunu duyar gibiyim. Belki de haklısınız. Ben …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir