fbpx

İstanbulda kofona bayramı

Marmara Denizi’nde en son 10 yıl önce tezgahlarda yerini alan kofana balığı adeta akın etti. Bu sene bol çıkan kofananın kilosu 300 liradan 70 liraya düştü. Kofananın, lüferin babası sarıkanatın dedesi olduğunu söyleyen Balıkçı Kenan vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini belirtti.

10 yıl sonra geri dönün kofana balığı yüzleri güldürdü. Kofana balığının vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini belirten Balıkçı Kenan; “10 sene sonra lüferin babası, sarıkanatın dedesi, çinekopun büyük büyük dedesi olan kofana Marmara’ya akın yaptı. Kilosu 250 lira ile 300 lira arasında olan kofana balığının bugün kilosu 70 liraya kadar düştü” dedi.

HEM LEZZETLİ, HEM DE KILÇIKSIZ

Beklentilerin çok üstünde kofana balığının olduğunu belirten Balıkçı Kenan, “3 tane olurdu, 5 tane olurdu, 15 tane bir arada olmazdı. Bugün kofana bayramını yaşıyoruz. Palamuttan sonra, hamsiden sonra, sarıkanattan sonra şimdi de kofana akın yaptı. Hastalık mevsimindeyiz. Büyük mücadele ediyoruz. Bu günlerde bol bol balık tüketelim. Bir çok hastalığın ilacı balık. İçerisinde katkı maddesi bulunmuyor. Yıllar sonra görünen kofana balığı özellikle çocukların kolaylıkla yiyebileceği lezzetli bir balık. Kılçık yok. Korkmadan çocuklarımıza yedirebilirsiniz” dedi.

BALIKÇI KENAN’DAN TEŞEKKÜR

Başbakanlığı döneminde yaptığı yatırımlardan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Balıkçı Kenan, “Cumhurbaşkanımızın, Başbakanlığı döneminde kıyı şeritlerine arıtma tesisi yapıldı. Denizlerimiz temizlendikçe balıklarımız yuvasına; Karadeniz’e, Marmara’ya geri dönüş yapıyor. İnşallah bol bol tüketeceğiz” şeklinde konuştu.

VATANDAŞLARIN İLGİSİ YOĞUN

Yıllar sonra kofana balığını tezgahlarda gören müşteriler şaşkınlığını gizleyemedi. Balık almaya gelen bir vatandaş ise; “Sürekli balık alıyorum, uzun zaman sonra ilk kez böyle bir balığa şahit oldum. Çocukluğumuzda yediğimiz bir balıktı şimdi tekrar gördüm. Lüfer ve çinekopu yiyorduk. Şimdi kofanada geldi” şeklinde konuştu.

Kontrol Ediliyor

HBX AR-GE’nin Escherichia coli ve Listeria Monocytogenes yaşamı tehdit eden bakteriler üzerinde yaptığı bilimsel çalışmaları başarıyla sonuçlandı

ADÜ Teknokent içerisinde faaliyet gösteren Karya Farma HBX Ar-Ge (BAP) birbirinden ilginç patentli spesifik ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir